Kullanıcı Adı

Şifre

Şifreni mi unuttun?

Giriş Yap

Sedanur'un Duvarı

Sedanur Mendeş

Mimar Sinan GSÜ

Türk Dili ve Edeb.

4.Sınıf

Kitap Bilgileri

 

27 Ocak 2019

Necati Cumalı - Bağımsızlık ya da Ölüm

Necati Cumalı, 1921 yılında doğmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın ardında bıraktığı yıkımların henüz onarılamadığı bir devirdir. Daha savaştan yeni çıkılmış, halk yorgun, fakir ve ölümle yüz yüzedir. Böyle bir ortamda büyümek Necati Cumalı’nın psikolojisinde elbette büyük bir etki bırakacaktır.

 “Bağımsızlık Ya Da Ölüm” senaryo biçiminde kaleme alınmış ve Kültür Bakanlığı Yayınları’ndan 1993’te basılmıştır. Senaryo Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a yaklaşma anının tasvir edilmesiyle başlar. “Deniz, günün ilk ışıklarıyla aydınlanırken, parçalanarak dağılan sisler arasında Samsun’a yaklaşan BANDIRMA vapuru seçilir… Üçüncü Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa vapurdadır.” (syf. 1) Bu olay Kurtuluş Savaşı’nın fiili başlangıcı olarak kabul edilir. Osmanlı’nın bağlı olduğu grup dünya savaşında yenilmiş, ağır koşulları olan bir ateşkes imzalanmış ve ulus yorgundur. 15 Mayıs 1919’da Yunan ordusu İzmir’e girmiştir. Artık tek bir karar vardır: yeni bir Türk devleti kurmak. Senaryonun jeneriği Mustafa Kemal’in şu sözleriyle kapanır: “İstanbul’da düşündüğüm, Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamasına başladığım karar bu olmuştur: BAĞIMSIZLIK YA DA ÖLÜM!” “(syf. 8)

 Bu yolda Mustafa Kemal Paşa, ulusu ayağa kaldırmak ve yeni bir Türk devleti kurmak için Amasya, Sivas ve Erzurum’a giderler. Amasya’da bir genelge yayımlanır ve Sivas’ta güvenilir temsilcilerle bir toplantı yapılması kararı verilir. Mustafa Kemal 26 Haziran’da Amasya’dan ayrılarak 27 Haziran’da Sivas’a oradan da 3 Temmuz’da Erzurum’a halkın ve ordunun sevinç gösterileriyle girer. Burada Mustafa Kemal resmi görevinden istifa ederek sadece halkın içinden biri olarak asli görevini sürdürür. Erzurum’da alınan kararlar bölgesel görünse de ulusal niteliktedir. Vatan bir bütün olarak kabul edilmiş, Manda ve Himaye reddedilmiştir. Daha sonra tekrar Sivas’a geçilir. Mustafa Kemal burada kongre başkanlığına seçilir. Başkanlığını yapacağı bu temsil heyeti TBMM açılıncaya kadar milli irade adına karar alacak tek yönetim organı olacaktır. Mustafa Kemal yurdun tamamına emir verebilecek konuma yükselmiştir. Bunun üzerine halk sevinçle coşar ve Mustafa Kemal bu coşkuyu izler. Senaryo burada sona ermektedir.

 Mustafa Kemal’in yeni bir Türk devleti kurma yolculuğu devam etse de bu senaryoda kısıtlı bir bölüm ele alınmıştır. Son sayfayı okuduktan sonra keşke daha fazla yazılsaymış demiştim kendi kendime. Yine de Necati Cumalı’ya saniye saniye gözümde canlandırdığı bu anlar için teşekkürü borç bilirim..