Kullanıcı Adı

Şifre

Şifreni mi unuttun?

Giriş Yap

Harun'un Duvarı

Harun Mayda

Marmara Üni.

Makine Müh.

4.Sınıf

Kitap Bilgileri

 

27 Ocak 2019

Orhan Veli Bütün Şiirleri

Ocak ayı için Orhan Veli'nin Bütün Şiirleri adlı kitabını seçtim. Gelelim bu kitabı seçme nedenime. Açıkçası pek şiir okuyan bir insan değilim, o moda girmekte zorlanıyorum çünkü herhangi metni okur gibi okumaktansa onu hissetmeye çalışarak belki de şairin bakış açısını yakalayarak veya şiirde kendi bakış açını yaratmış şekilde okumak gerektiğini düşünüyorum. Bu da aslında bir bilgi ve yorumlama birikimi gerektiriyor. Belki tek bir satır için uzun uzun düşünmek gerekiyor, bu da kuru kuruya düşünmektense onun içine girebilmekle oluyor. Bütün bu saydıklarıma rağmen bu konuda eksik olduğumu düşünüp artık şiir okumaya başlamaya karar verdim.  İlk adımı da biraz içgüdüsel olarak biraz da Garipçilerin şiirlerini nispeten daha sade yazdıkları için Orhan Veli’yi seçerek attım.

Okumaya başlamadan önce kitabın basım tarihini inceledim. 1993 basımı olmasına rağmen kağıt kalitesi üst düzeydi ve kitabın kondisyonu gayet iyi durumdaydı. İçindeki kadar dışı da bir kitabı okumam için beni teşvik edebiliyor. Bu yüzden bu teknik detaylara da değinmek istedim.

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm kitaplarda yayımlanan şiirleri. Bu bölüm de altıya ayrılmış durumda. Sırasıyla; Garp, Vazgeçemediğim, Destan Gibi, Yenisi, Karşı, Son Şiirleri. İkinci bölüm ise dergilerde ve kitaplarda yayımlamadığı şiirlerden oluşuyor.

Garp kısmı içinde orta okulda Türkçe öğretmenimizin ezberlettiği Anlatamıyorum şiiri vardı. Bu sayfaya gelince şiiri tekrar tekrar okudum. Dikkatimi çeken diğer şiirler ise Derdim Başka, İstanbul Türküsü, Cımbızlı Şiir, Birdenbire, Quantitatif oldu.

Sonuç olarak, tabii ki kitaplarda, sosyal medyada bir şekilde denk gelmeme rağmen yine de Orhan Veli’yle ilk tanışmamız olarak bunu sayıyorum. Bu bursta emeği geçenlere ve Kumbaravan ailesine teşekkürlerimi bir borç bilirim.