Kullanıcı Adı

Şifre

Şifreni mi unuttun?

Giriş Yap

Melike'nin Duvarı

Melike Akyazı

İstanbul Üniversitesi

Matematik Öğret.

3.Sınıf

Kitap Bilgileri

 

24 Ocak 2019

Reşat Nuri Güntekin - Çalıkuşu

Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Feride İstanbul’da bir Fransız okulunda yatılı okur. Zeki, başarılı, afacan bir öğrencidir. Okulda yaramazlığıyla ün salar. Bu yüzden hocaları ona “Çalıkuşu” adını verir. Bütün tatillerini teyzesinin evinde geçiren Feride okulu bitirdiğinde çok güzel bir genç kız olur. Teyzesinin kendisini içten içe seven oğlu Kamuran’la nişanlanır; ancak onun başkasıyla ilişkisini öğrenince evden kaçar. Maarif Müdürlüğüne başvurarak öğretmen olur. Anadolu’da çeşitli köy ve kasabalarda çalışır. Çevresindekilerle çok sıcak ilişkiler kurar. Kendini çocukların eğitimine adayarak yediden yetmişe herkesin sevgisini kazanır. Fakat güzelliği her gittiği yerde başına dert açar. Bu yüzden görev yeri sık sık değişir. Son olarak tayininin çıktığı Kuşadası’nda, dedikodulara son vermek için Doktor Hayrullah Beyle nikahlanır; fakat baba kız gibidirler. Feride ‘nin günlüklerini yazdığı defter bir gün kaybolur ve bu defteri Hayrullah Bey bulur. Merak edip okur, Feride’nin Kamuran’ı hâlâ sevdiğini anlar. Bunun üzerine defteri saklar. Hastalanınca Feride’ye bir paket bırakır ve öldükten sonra bu paketi teyzesine vermesi için söz alır. Bir süre sonra Hayrullah Bey ölür. Feride onun vasiyetini yerine getirmek üzere İstanbul’a teyzesinin yanına gider. Kamuran Feride’nin yazdıklarını okuyunca onun tekrar Kuşadası’na dönmesine izin vermez, onunla evlenmek istediğini söyler. Feride önce dirense de bu teklifi kabul eder.

 

Çalıkuşu sadece bir aşk romanı mıdır? Tabii ki değildir. Bu kadar anlamlı bir kitabı sadece aşk romanı olarak belirtip kitabın ruhunu kısıtlamak kadar anlamsız bir şey olamaz.

Kitaptaki olaylar genel olarak savaş yıllarında yaşanmış olsa da savaşın getirdiği siyasi, ekonomik, sosyal hatta düşünsel değişimler romanda yer almamış, gayet içten ve yalın bir anlatım kullanılmış.

Kitabı okurken Feride'nin bütün duygularına hakim olmamak işten değil. Adeta bizi elimizden tutup kitaba bağlayarak siz anlayın halimi, derdime ortak olun diyor. O kadar samimi kaleme alınmış ki bağlanmamak mümkün değil.  Genelde en sürükleyici romanların bile sonunu merakla bekleriz, ama bu kez öyle olmadı. Sonuçtan değil, süreçten ciddi anlamda etkilendim. Erkek olan bir yazarın bir kadını böylesine yaşayarak anlatabilmesi muhteşem. Hiçbir sayfasında sıkılmadan okuduğum nadir kitaplar arasında yerini almış bulunuyor.

Kitabı okumama vesile olan Kumbaravan ailesine teşekkür ederim.