Kullanıcı Adı

Şifre

Şifreni mi unuttun?

Giriş Yap

Dilek'in Duvarı

Dilek Pelin

İstanbul Üniversitesi

İngilizce Öğret.

4.Sınıf

Etkinlik Bilgileri

 

23 Ocak 2019

Kurgu

İstanbulimpro Sahnesi, Kadıköy, İstanbul

Kurgu, Heyoka Kumpanyası tarafından oynanan, iki kişilik, toplamda 45 dakika süren ama etkisi uzun olan bir oyun. Fiziksel bir tiyatro olarak geçiyor. Bunun neden olduğunu oyun başlar başlamaz anlıyorsunuz. Tüm oyun neredeyse %5 replikle dönüyor. Yani replik yok denecek kadar az. Ama oyuncular daha ilk dakikadan beri o kadar güzel bir şekilde yansıtıyorlar ki ana fikri, dertlerini, izlerken mest oluyorsunuz. Oyunu tek kelimeyle tanımlamam gerekse "Çarpıcı" kelimesini kullanırdım çünkü oyuncuların birbirlerini duvardan duvara atması, yerlere düşmeleri, bakışları, duruşları o kadar sahiciydi ki etkisinden bir süre çıkamadım. Sanki hareketleriyle beni de sorguluyorlardı. O sorumluluğu kendi üzerimde de hissettim. Düşünmeye itiyorlar, sorgulayıcı bir oyun ama psikolojik gerilim falan değildi. Bazı yerlerde güldüm bile. Bunu da belirtmeliyim

 Dekorlara da değinmeden edemeyeceğim. Çok sade bir arka planla, birkaç parça kumaşla ve yalnızca kendileriyle dekorlamışlar sahneyi. Kendileriyle de diyorum çünkü makyajları, saçları, giyimleri de çok ayrıydı. Yansıtmak istedikleri o bıkkınlığı, isyanı çok iyi veriyorlardı. Işığın ara ara onlara odaklanması ve ara ara kararması da çok yaratıcı bir fikirdi. Oyun başlamadan önce herkese birer kırmızı palyaço burnu dağıttılar. Onu da oyun boyunca çıkarmamamızı istediler. Sanırım oyunu daha iyi kavrayabilmemiz, oyuncularla daha iyi yakınlık kurabilmemiz içindi. Bu fikri de sevdim. .

 Oyunun oynandığı mekan İstanbulimpro da çok merkezi bir konumdaydı. Kolaylıkla ulaşabildim. Ayrıca ortam çok sıcaktı. Bu işi severek yaptıkları belli. Genel olarak "insanı çok fazla germeden nasıl düşünmeye iteriz" diye düşünüp böyle bir oyun çıkarmışlar sanırım. Gayet de başarılı olmuşlar. Hem düşündüren, hem ara ara güldüren, güzel bir oyundu. Çok beğendim. Herkese tavsiye ederim.