Kullanıcı Adı

Şifre

Şifreni mi unuttun?

Giriş Yap

Çağla'nın Duvarı

Çağla Girti

Yıldız Teknik Üni.

Kimya

1.Sınıf

Etkinlik Bilgileri

 

29 Ocak 2019

Caddebostan Kültür Merkezi

Taranta Babu

29 Ocak saat 20.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde BursKumbaravan katkısıyla izlediğim ilk oyun Taranta Babu oldu. Nâzım Hikmet tarafından yazılan bu oyun İtalya’ya eğitim amacıyla gelen Habeşistanlı bir gencin kaldığı otel odasında eşi Taranta Babu’ya yazdığı mektupları konu alıyor. Oyun söz konusu 13 metin üzerine birtakım mesajlar vermek amacıyla yazılmış. Habeşistanlı genç İtalya faşizmi ve Mussolini hakkında gözlemlerini aktarıyor.

Cansu Fırıncı’nın tek kişilik, tek perde ve 1,5 saatten oluşan oyununda ilk başta palyaço görselliğini yadırgasam da daha sonra bu mektuplara lise dönemimden aşina olduğum için kendimi atmosfere vermem fazla uzun sürmedi. Faşizme eleştiri, hiciv tarzında oynanan oyun bazı güldürü içerikleri barındırsa da ana teması gülünç üzerine kurulu değildi. Salonda zaman zaman eğlence havası esse de oyunun asıl fikri faşizmin verdiği zararlar üzerine kurulur. Bu 13 mektup arasında benim en çok ilgimi çekenler ise “Yaşamak ne güzel şey” ve “Körlük ne güzel şey” şeklindeki mektuplar oldu.

“Kör olmak ne iyi şeydir.

Körlerdir ki yalnız kendi yürekleriyle baş başa kalırlar.

Ne kimseye kendi gözlerinden verirler ne kimsenin gözlerinden alırlar.

Körlerdir ki yalnız kendi yürekleriyle baş başa kalırlar.

Ne güzeldir sevmek karanlığı.

Karanlık Allah gibidir ve tek başınadır.

Karanlık ölüm gibidir.

Rengi yok, ahengi yok, dengi yoktur karanlığın.”

Politik açıdan birçok anlam barındıran, iyi bir eleştirel bakış açısını getirdiğini düşündüğüm bu oyundan memnun kaldım. Faşizmin getirdiği zararların bir kez de tiyatroda sergilenişine şahit oldum ve Cansu Fırıncı’nın kaliteli oyunculuğunu seyirciler olarak izleme fırsatı bulduk. Aynı zamanda Nâzım Hikmet’in ne büyük bir şair-yazar kimliği olduğunu bir kez daha fark ettim. Bursiyerliğim kapsamında izlediğim ilk oyun olan Taranta Babu bende güzel bir izlenim bırakmış oldu.