Kullanıcı Adı

Şifre

Şifreni mi unuttun?

Giriş Yap

Oğuzhan'ın Duvarı

Oğuzhan Köse

İst. Medipol Üni.

Mikrobiyoloji

Y.Lisans Tezli

Etkinlik Bilgileri

 

09 Kasım 2018

Oda Tiyatrosu,

İstanbul, Mecidiyeköy

1 Gün Sonrası

09.11.2018 Oda Tiyatrosu’nda “1 Gün Sonrası” isimli oyuna ben bursiyer olarak, aynı gün yüksek lisans tez savunmasını başarıyla gerçekleştiren bir arkadaşımla birlikte katıldık. Yola çıkmadan oyunda boş yer olup olmadığını telefonla arayıp teyit ettik ve bir kişi için rezervasyon yaptık. Arayıp rezervasyon yaptırdığım için çok şaşırdılar sanırım, seslerinden öyle anlaşılıyordu. Sanki 100 yıldır kendi aralarında oyun oynayıp duruyorlarmış da, ilk kez biri onları izlemek istemiş gibiydi sesleri. İşte o an oyunu aramaya başladık internet boyunca. Acaba ne zamandır oynanıyor, oyuncular kimmiş, yorumlar nasılmış vs. fakat pek bir bilgi bulamadık açıkçası. Bu da biraz ön yargı oluşturuyor. Oyun hakkında internette içeriğe dair birazcık bir şeyler anlatan bir bilgiyi geçtim, oyunun varlığını dair anlatan pek bir şey yok. Tiyatronun kendi web sitesinde dahi yok. Hatta ve hatta oyunun yazarı Kaan Erkam’ın kendi kişisel sitesinde de yok. Oyunun reklamı yapılmıyor, bu da insanın aklına olumsuz düşünceler getiriyor açıkçası. Oyunun afişi de üzerinde çok uğraşılmamış, basit bir afiş olmuş bu arada.

Oyun başlama saati 20.00 olarak görünmesine rağmen biz 19.00 gibi tiyatro binasındaydık. “Rezervasyonumuz vardı, biletimizi alabilir miyiz?” dediğimde çok güler yüzle karşıladılar bizi gerçekten. Fakat POS cihazları yok, kartla ödeme yapamadık. Halbuki ben “mezuniyet hediyesi” adı altında getirmiştim arkadaşımı, POS cihazları yoksa para verelim deyip 100 lira uzattık, onu bozacak paraları da yokmuş. Bileti hediye ettiler! Gerçekten çok güzel bir jest oldu bu ön yargılarımızı yıkmak adına. Oyun da 20.30 gibi başlayacak dedikleri için tiyatronun hemen yanındaki AVM’de birer kahve içelim zaman geçsin diyerek 1 saatimizi geçirdik. 20.10 gibi tiyatronun önünde, Atilla Yiğit ve ekibiyle muhteşem bir “goy goy çevirdik”. Goy goy çevirdik diyorum çünkü bu muhabbeti anlatacak başka bir terim yok benim kelime dağarcığımda. Çok eğlenceliydi cidden, çenem ağrıdı gülmekten. Kendi çocuklarıyla, eşiyle, ekip arkadaşlarıyla, “gelin parçası”yla tanıştık, kendisi gerçekten çok hoşsohbet biri, inanılmaz keyif aldık onunla konuşmaktan. Hatta o kadar keyifliydi ki, bizi zorla topladılar tiyatronun önünden, doktorlarla yaşadıklarından tutun da kahvenin köpüğüne kadar çok çeşitli konularda konuştuk, arada bize “Evli misiniz, sevgili misiniz, nesiniz siz?” diye de takılmaktan geri kalmadı he he. Oyun başlıyor, biz müsaadenizi isteyelim diyerek salona geçtik. Oyunun yazarı Kaan Erkam da salonun en arkasındaydı yanlış hatırlamıyorsam.

Oyunla ilgili pek iyi yorum yapamayacağım, çünkü oyunu ikimiz de beğenmedik. Hatta şöyle komik de bir diyalog gelişti Atilla Bey ile aramızda oyun sonu: Oyun öncesi tiyatronun önünde muhabbet ederken arkadaşıma yönelip “Sen bu oyunu beğenmeyeceksin, bak söylüyorum, demedi deme” demişti. Oyun sonunda arkadaşıma yönelik “Bak beğenmedin di’ mi, ben demiştim” dedi sahnedeyken. Oyunun bir bölümünde oyunculardan Onur, “Toplumumuz eleştirmiyor, tepki göstermiyor, ‘Aman canım çocuklar uğraşmış, ancak bu kadar olmuş, heveslerini kırmayalım’ diyor. Hayır efendim, bunu yapmamalıyız, tepki göstermeliyiz. Kötü ise izlemeyin, izlemeyin ki kötü olduklarını fark edip kendilerini geliştirsinler.” gibi bir şey söylüyordu. Arkadaşım da Atilla Bey’in sorusu üzerine bu cevabı versem mi diye bir anlık düşünmüş, ama bütün salonun önünde böyle bir şey söylemeye utanmış açıkçası. Şu an düşünüyorum da, eğer “Aman canım çocuklar uğraşmış, ancak bu kadar olmuş, heveslerini kırmayalım” deseymiş bir yarım saat daha güzel ve kaliteli muhabbet edecek kadar sohbet konusu çıkarmış bize.

Oyunda ufak da olsa gözümüze batan bazı oyunculuk ve senaryo hataları olmuş her ikimizin de. Atilla Bey’in oyun sonunda sahneye çıkarak oyunculardan Yağmur için söylediği “Kızımız artık amatör tiyatrodan profesyonelliğe geçmek istediğini söyleyerek bize geldi” ifadesini ve Onur’un “Aman canım çocuklar uğraşmış, ancak bu kadar olmuş, heveslerini kırmayalım” repliğini düşününce çok ağır eleştirmeyeceğim ama eleştirmezsem de olmaz. Öncelikle oyun Kaan Erkam Bey tarafından, 22 yaşındayken yazılmış. Onur’un canlandırdığı karakterin aslında kendisi olduğunu; opera tarihi üzerine doktora tezi yazanın, bahçe katında oturan, kendi kendine konuşan 22 yaşındaki genç çocuğun kendi gençliği olduğunu anlattı oyun sonunda. Öncelikle 22 yaşında doktora tezi yazılmaz. Ben 25 yaşındayım, hala yüksek lisans yapıyorum. Çok hızlı ilerleyen, çok zeki çocuklar yok mu dünyada; tabii ki var. Ama ilkokula erken başlayıp, üstün zekalı olup sınıf atlayan, erkenden üniversiteye başlayıp bitiren, doktoraya başlayan, 22 yaşında tez aşamasına gelen biri olamaz. Hesaplamaya çalıştık ama neresinden tutarsak elimizde kalıyor maalesef. 2 akademisyen adayı insan için bu çok büyük bir detaydı bizim için. Oyun öncesinde de biliyorduk Kaan Bey’in 22 yaşındayken yazdığı bir oyun olduğunu aslında. Fakat o zamandan bu zamana hiç revize etmemiş sanırım kettle ve cep telefonu dışında. Kendisi de oyun sonunda söylemişti “Kasetçalar vs kullanmamızın, sadece kettle ve telefonu eklememizin sebebi budur, orijinaline bağlı kalmak” diye.

Bu konu, iki arkadaş olarak oyun sonrası kritiğini yaparken gerçekten üzerinde durduğumuz bir konu. Sanki 22 yaşında yazılıp bir kenara atılmış, ev taşırken yığınların arasında bulunmuş ve üstünkörü okunarak kettle ve telefon düzeltmesi dışında hiçbir şekilde el sürülmemiş bir oyun gibiydi. Senaryodaki hataları düşünmemişler, yeterince özen göstermemişler diye düşünüyoruz ikimiz de.

Senaryo hatalarından bir başkası, Yağmur’un canlandırdığı karakterin Onur’un canlandırdığı karakterin evine gelmesiydi. Yağmur’un oyunda anlattığı hikayeye göre sevgilisi onunla birlikte olmak istemiş, Yağmur da reddetmiş. Sonra ölmüş (ya da öldürülmüş. Çünkü senfoninin bitmesine yakın opera binasının tepesine çıkıp, senfoninin yükselip yükselip yükselip bittiğini anlatıyor. Kendini binanın tepesinden aşağı mı bırakmış, onu oraya çıkartan sevgilisi mi aşağı atmış tam anlamadık açıkçası. Cinayet mi intihar mı hala çözmeye çalışıyoruz he he). Öldükten sonra dünyaya 1 günlüğüne geri gönderiliyor ve yapmayı en çok istediği şeyi yapması için fırsat veriliyor. Yağmur da sevişmek istediğini söylüyor. Neden Onur? Eski sevgiline gitsene. Zaten ayrılmanızın sebebi eski sevgilinin sevişmek istemesi değil mi, hem o mutlu olsun hem sen mutlu ol, iki taraf da mutlu olsun. Neden Onur? Ya da dünyada bir sürü yakışıklı insan var, bir sürü ünlü var, bir sürü zengin, karizmatik, çekici vs erkek var. Onur çok sıradan, hatta çizdiği karakter profili itibariyle işsiz güçsüz biri. Onur’u seçmesi gerçekten çok saçmaydı. Rastgele bir olaymış gibi gösterilmeye çalışılmış bu olay, ama senaryo hatası olarak görüyorum ben. Ayrıca oyunda “tesadüf mü, tesadüf değil kurgu” repliğiyle buna selam çakmış olabilirler, olmayabilirler de. Bilemedim, ama gülümsetti.

 

Bir başka eleştirimiz ise, iki karakter de kitap okumadığını söyleyip ezberden kitap pasajları okuyan insanlar. Emekli mi oldular kitap okumaktan? Onur mesela, oyunun başında kitap okumuyorum deyip Yağmur evine gelip kitaplarına bakınca “Kafamı dağıtmak için roman okuyorum” diyordu. Bu tutarsız bir durum.

Senaryo ile eleştirmek istediğim son bir nokta daha var. Oyunun asıl amacı oğlanla kızı seviştirmek. Bu çok net. Onur kendine kızıyor, “kadının biri bana korkak dedi” diyor; Yağmur açık açık söylüyor sevişmek  istediğini. Tam o anda aklımda beliren soru şu oldu: “Acaba nasıl sahneye yansıtacaklar seviştiklerini? Paravanın arkasına geçip üstleri başları dağılmış halde mi geri dönecekler, yoksa ışıklar kapanıp 1 GÜN SONRASI diyerek açılıp

Yağmur: Hiaağğğ ne kadar da güzel seviştik değil mi?

Onur: He-... Hehe... Evet... Allah’ım,... biz... seviştik mi? Hem de... Hem de bir... kadınla... Aman Allah’ım,... hala inanamıyorum... Sen... Gerçek misin?

gibi bir diyalogla mı devam edecek diye bekliyordum. Hiçbir şey olmadı. Hiç. Öpmedi bile. Yanağından öpseydi bari. En heyecanlı yerinde reklam veren diziler gibi oldu, içimde bir boşluk, bir açlık kaldı. Yanlış anlamayın beni, kötü bir niyetim yok kesinlikle, sapık falan değilim. Ama oyun metni yarım kalmış gibi hissediyorum. Oyun metniyle birlikte ben de yarım kaldım galiba. Sonu kopartılmış kitap gibi.

Oyunculukla ilgili eleştirebileceğim Onur’un oyunda yaptığı bir hareket de yine ikimizin gözüne de takılmış. Yağmur’a 2 kez kahve ikram etti fakat ikisinde de kahve koymadı bardaklara. Bu çok küçük bir detay gibi görünüyor, ama oyunun mantıksal bütünlüğünü bozan ufak detaylardan. İlk fincanda kahvesiz kahve, ikinci fincanda susuz+kahvesiz kahve ikram etti. Bunu eleştirmemin sebebi şu: İlk fincanları ikram ederken gerçekten sıcak su koydu bardaklara. Dumanı tüten suyu gördük. 2-3 yudum da içtiler gerçekten. Yani bir oyunda bu yapılıyorsa, gerçekten o materyal kullanılıyorsa sonuna kadar kullanılmalı bence, ya da hiç kullanılmamalı. En başından, hiç kahve ve su koymadan, -mış gibi yapsaydı hiç sesimi çıkartmazdım. Fakat suyu ilk fincanda koyup ikinci fincanda koymamak benim gözümde bir hatadır. Suyu koyup kahveyi koymamak başka bir hatadır. İkinci fincanı ikram etmeden önce sadece su koyup, kaşıkla sadece 1 kez karıştırmak da bambaşka bir hatadır.

Çok eleştirdim, biraz da öveyim. Çünkü oyun baştan aşağı rezalet değildi, amatör oyuncular için iyi sayılabilecek bir düzeyde diyebilirim. Dostlukla ilgili bir şiir okurken Yağmur (sanırım şiirdi, emin değilim), Onur’un arkadan bir bakışı var ki Yağmur’a... Kırk yıllık aşık bakışıydı o. Aynı bakışı bir kere de Yağmur, Onur’a attı. Yağmur’un gözlerinde ne vardıysa artık oyun boyu kızın gözleri parlıyordu, ama o bakış başka bir şey. Yakaladım! Ya çok iyi rol yapıyorlardı (ki sanmıyorum), ya da gerçekten birbirlerine aşıklar. Birlikte iseler uzun uzun mutluluklar dilerim. Hatta Atilla Yiğit’ten ben isteyebilirim Onur’u Yağmur adına he he (bu da oyun öncesi goy goyun bir parçasıydı. Arkadaşımla beni birbirimize yakıştırıp, çiçeğini çikolatanı yaptırıp bize gel kızım, isteyelim şu çocuğu sana diye üzerine gidiyorlardı arkadaşımın he he).

 

Sahneyle ilgili de eleştirebileceğim ufak 1-2 şey var. Bir kere sahne yok. Yükselti yoktu cidden. Bazı şeyleri ben o yüzden kaçırdım (mesela Yağmur ve Onur koltukta otururken el ele tutuştular birkaç kez, ben ilkini göremedim ne yazık ki). Ayrıca yalıtımı biraz zayıf sanırım, salonun dışında konuşan insanların sesleri içeri geliyordu. Bir de yine ufak bir eleştiri, salon çok küçük. Çok basık ve boğuk geldi bana. Eldeki imkanlarla bu kadar olmuş, “Aman canım adamlar uğraşmış, ancak bu kadar olmuş, heveslerini kırmayalım” diyesi geliyor insanın. Ellerinde daha fazla para olsa eminim ki çok daha başarılı bir salon dizayn ederlerdi, ama bu işi para için yapmadıkları çok ortada. Tamamen zevk için yapıyorlar. Yazımın en başında da söylediğim gibi, sanki onlar hep kendi aralarında oynuyorlarmış da biz “Yer var mı, biz de gelebilir miyiz, rezervasyon yaptırabilir miyiz?” dediğimizde ilk kez böyle bir istekle karşılaşıyorlarmış gibilerdi. Çok güzel insanlar, çok iyi kalpliler, ama açık konuşmak gerekirse oyunu ben beğenmedim.

Etkinlik Bilgileri

 

17 Kasım 2018

Ankara Sanat Tiyatrosu

İstanbul, Mecidiyeköy, Trump Gösteri ve Kültür Merkezi

İyi Geceler Anne

“İyi Geceler Anne”, Marsha Norman tarafından yazılmış bir oyun aslında. Ülkemizde daha önceleri de oynanmış, hatta 11. Afife Tiyatro Ödülleri’nde oyunun iki oyuncusu Hikmet Körmükçü ve Celile Toyon ‘Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’ dalında aday gösterilmiş, ödülü ise Hikmet Körmükçü almış.

Lale Mansur ve Gizem Aldemir’in performansları da mükemmel. Hatta Gizem Aldemir rolüne kendini o kadar vermiş ki... Ben bu oyunu kötü eleştiremem. Tiyatro tanrılarının gazabı üzerime olur, ama oyun hakkında bir değerlendirme yazısı yazabilirim elbet.

Oyun, Jessie’nin (Gizem Aldemir) annesi Thelma’ya (Lale Mansur) intihar edeceğini söylemesi ile başlıyor. Tam olarak öyle değil aslında, ama asıl olaylar bundan sonra başlıyor diyelim. Günlük hayatlarının yanında bir yandan da intiharı tartışıyor anne-kız. Thelma ne kadar vazgeçirmeye çalışsa da Jessie’yi kararlı bir şekilde izliyoruz. Gizem Aldemir; bir yandan annesinin çabalarını savuştururken diğer yandan gündelik konuşmalarına devam eden Jessie’yi gerçekten çok ustaca oynuyor.

Neden böyle bir karar verdiğini, ne zamandır planladığını, ne düşündüğünü anlatıyor bir bir Jessie. Annesi Thelma ile dürüstçe birbirlerine cevap veriyorlar. Jessie’nin çocukluktan beri süregelen nöbetlerini, eski kocası Cecil’in yazdığı mektubun aslında Jessie tarafından yazımış olduğunu, Cecil’in başkasıyla ilişkisi olduğunu... hepsini bu dürüstlük sayesinde öğreniyoruz. En sonda ise beklenilen final gerçekleşiyor.

 

Dekor güzel. Salon ile bitişik bir mutfak var. Oyunun çoğu salondaki masa ve mutfaktaki masada geçiyor. Oyuncular dekoru kullanıyor, süs gibi yerleştirilmemişler (ki bu bence güzel bir durum). Anne-kız arasındaki gerilim biraz Amerikan kalmış. Türk bir kız, annesine “Anne ben intihar edeceğim. Bu geceyi de birlikte gülüp eğlenerek geçireceğiz, ben sana manikür yaparım hem” dediği anda ağzına terliği yer. Üzerine de babaya şikayet edilir. “İntihar Edeceğim” dediğine diyeceğine itinayla pişman edilir. Bu konudaki rahatlık, bana oyunun orijinaline sadık kalındığını gösteren ufak bir detaydı mesela. Anne-kız kavga ettiğinde biz izleyici de geriliyoruz, ağladığında biz de üzülüyoruz. Duyguyu çok çok iyi yansıttılar izleyiciye, özellikle Gizem Aldemir. Gizem Aldemir çok güzel oynamış demiş miydim?

Gösterimin olduğu salon da gerçekten büyük ve ferahtı. Kumbaravan biletleri de önlerden seçmiş ki benim gibi miyoplar oyunu izlemek için can çekişmesin diye. Bu çok güzel bir sürprizdi benim için. Bir diğer sürpriz de 5 bursiyer boncuk gibi, yan yana dizilmişiz. Hemmen fotoğrafladım bu durumu tabii ki. Umarım tekrar karşılaşırız hepsiyle :) ilgili fotoğrafı da yazımın sonuna ekliyor, ve bitiriyorum.

Merhaba Oğuzhan,

 

Oyunumuz ile ilgili yazınız bize ulaştı ve okuduk, oyunumuzu izlediğin ve görüşlerin için teşekkür ederiz.

 

Diğer oyunlarımıza da bekler, Tiyatro dolu günler dileriz.

 

Saygı ve Sevgilerimizle,

 

Ankara Sanat Tiyatrosu

Etkinlik Bilgileri

 

19 Aralık 2018

Kanlı Komedya 'Caligula'

İstanbul, Kadıköy, Baba Sahne

“ŞEVKET ÇORUH SEN NASIL KRAL BIR ADAMSIN YA!” diyerek başlayayım yazıma. Şevket Ağabey iyi ki bu sahneyi kurmuş. Oyuna çok değinmeden, etrafından dolaşarak bir yazı yazacağım bu sefer; çünkü bence herkes izlemeli bu oyunu. Oyundan alıntı olmaması (ve oyunun başına bir şey gelmemesi) adına suya sabuna dokunmadan aktaracağım. Hehe.

Öncelikle oyun harika, ama sanırım “Bir Baba Hamlet”in gölgesinde kalmış. Kime Baba Sahne’yi sorsam “Aa Mesut kom’ser, evet ya biliyorum duydum ben. Kadıköy’de, evet evet.” ya da “Bir Baba Hamlet’in şeyi değil mi o yaa?” cevabını alıyorum. Arkadaşlar, Baba Sahne’de Bir Baba Hamlet dışında başka oyunlar da var; gidin, izleyin, izlettirin.

***

Verdiği bir röportajda Ahmet Saraçoğlu (Caligula) şöyle demiş oyun hakkında:

Ahmet Saraçoğlu: Çok eskiden, 1963’te yazılmış bir oyun. Dünyada hiçbir şey değişmemiş durumda. Liderlerin bakış açısı, dünyada yükselen faşizanlık, özgürlüklerin kısıtlanması… Aslında günümüze çok söz söyleyen. M.S. 41’de geçse de, oyunda dediği gibi “1412 yıl boyunca kimse özgürlük ve demokrasiyi Roma’ya getirmeyi denemedi.” Bu dünyada da böyle. Şu anda da bence kimse özgürlük için uğraşmıyor. Aksine savaş, savaş, savaş… Caligula, 4 yıl hükümdarlık yapsa da damgasını vurmuş. Hem yaptığı çok iyi şeylerle hem de manyaklıklarla. Bu anlamda çok etkili bir oyun tabii. Bunları da Caligula, Claudius ve Mnester üzerinden söylüyor. At Incitatus üzerinden de öyle… Aslında metin olarak da biçim olarak da seyirciyi uyandıran bir oyun. Nazım’ın şiirindeki gibi “Kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!” Sadece bizim için değil, dünyadaki bütün milletler için… İnsanların son birkaç yıldır, “Aman bana ne, bana dokunmayan yılan bin yaşasın” durumu var ama liderler çıldırmış durumda. O yüzden bugüne çok göndermesi olan bir oyun. Ama seyirciye de çok söz söylüyor. İbretlik demese de, tokat atan diyebiliriz.

“Enteresan tepkiler geliyor mu seyirciden?” sorusuna ise “Şaşkın ve gergin siluetler görüyoruz. Kendilerine soru soruyorlar. Seyirci için de kolay bir oyun değil. Seyirciye kendisini sorgulatan bir oyun” diyor. [Kaynak]

Oyun hakkında gerçekten başına bir şey gelecek diye korkmaya başladım tiyatrodan çıktıktan sonra (Kaynak gösterdiğim röportajda kendileri de korktuklarını söylüyorlar. Fakat “Ne olur gelin” demekten de geri durmamışlar. Ne olur gidin, izleyin). Çok güzel eleştiri yapmışlar, gerçekten çok güzel. İzleyiciye yönelik “etkileşime girme çabaları”nın (sövdükleri bölümlerin) hepsinde eminim ki izleyici de karşılık vermek için yanıp tutuştu benimle birlikte. Ahmet Saraçoğlu (Caligula) sahneden “Korkaklar! Tırsaklar! Cevap versenize be!” diye her bağırdığında ben de oturduğum yerde “Ya acaba cevap versem mi, vereyim be ya, ama ya akışı bozarsam, yok yok cevap vermeyeyim en iyisi. Doğaçlama komedi oyunlardan, izleyiciye sataşılan oyunlardan değil sonuçta bu” diyerek vazgeçirdim kendimi hep. Ben şuna eminim ki salonun tamamı benim gibi düşünüyordu. İnsanların yüzündeki dalgalanmayı ve kıpırdanışlarını anlayabiliyorsunuz çünkü.

Komedi unsuru gülmekten çenenizi yerinden çıkartacak kadar değil tabii, ama gayet güzel güldürüyor. Zaten bu oyunun amacı insanları güldürmek değil (bence). Eleştiri yaptığı kısımlar ise efsane idi (yine bence).

Ecem Üstündağ (Mnester) ise bir Mnester oynuyor, bir Mnester oynuyor ki... Hayır kendisini daha önceden konuşurken görmesem 40 yıllık dilsiz zannederim, o kadar güzel oynuyor. Sözsüz bir karakteri canlandırmasına rağmen çok başarılıydı. Incitatus (Pınar Coşkun) ise bir at. Yani, at imiş. Oyunun sonlarına doğru bunu görüyoruz. Oyunun ortasına kadar, “aralarda giren müzikle birlikte sahneye atlayan dansçı” rolündeydi benim için Pınar Coşkun. Sonunda Caligula’nın “Sadık atım Incitatus” diye açıklamasından sonra anladık. Oyuna çok da etki eden bir nokta değil bence.

Dekorla ilgili eleştirebileceğim tek bir yer var, A1 koltuğunda oturuyorsanız aynaya yazılan şeyi göremiyorsunuz. Oyunda Mnester’in aynaya rujla birşeyler yazdığı bir bölüm var, kesinlikle göremedim. Yanımdaki izleyicinin kucağına eğildim neredeyse, ama yok. Görünmüyor maalesef. Belki bu konuda bir şey yaparlar, buradan yetkililere sesleniyorum, hehe. Siz yine de en ön sıranın köşelerinden bilet almayın, orta koltuklar candır.

Etkinlik Bilgileri

 

25 Ocak 2019

Bir Hamlet Eksik

İstanbul, Kadıköy Theatron

 “Türkiye’de sadece 10 kez gösterilecek!” sloganıyla karşıma çıktığı için aldanıp gittim fakat pişman oldum desem az bile söylemiş olurum. Oyuna dair eleştirecek pek bir şeyim yok çünkü beğenmedim, fakat sahneye dair bir tutam eleştiri boynumun borcu. Oyunun en iyisi Hamlet’i oynayan Bora Aksu idi bana göre. Diğer oyuncular kötü diyemem, ama çoğunun rolü çok az zaten. En fazla rolü olanlar Hamlet (Bora Aksu) ve Claudius/Gertrude (Derya Günaydın) idi.

Oyun saat 20.00’de başladığı için, Bulvar Çarşısı (Sahne Theatron’un bulunduğu pasaj) kapalıydı aslında. İç ışıklandırma çok az, sahneyi bulmak çok zor oldu. Girişte yer-yön tarif eden tabelalar yok, ya da karanlıktan görünmüyor. Yoldan geçen insanlara sormak zorunda kalabiliyorsunuz. Giriş katından aşağı inince her köşe başında yönlendirme uyarıları var, onları takip ederek bulabiliyorsunuz. Asıl sorun giriş katı. Salonla ilgili eleştireceğim bir diğer nokta ise salondaki oturma şekli. Şöyle anlatayım, salon çok küçük. Daha önceden Mecidiyeköy Oda Tiyatrosu’na da gittim, oranın da salonu küçüktü fakat iki salon arasında dağlar kadar fark var. Oda Tiyatrosu’nun salonunda koltuk var, bildiğimiz koltuk. Hani sinema salonlarında, tiyatro salonlarında bulunan koltuklardan. Theatron’un salonunda ise devlet hastanesi kantininde bulunan plastik sandalyelerden var. Rahat edemiyorsunuz, çünkü gerçekten çok rahatsızlar. Acilen koltuk almalılar kendilerine.

Bir diğer eleştirim ise sahne yüksekliği, ön sıralar için çok fazla. Sahnede en önde duran oyuncuyu izlerken boynunuz ağrıyor. Basketbolcu bir insanla 1 saat konuştuğunuzu düşünün, tam olarak böyle bir durumda ön sıra.

Salonla ilgili son eleştirim ise ışık konusunda. Ophelia sahnenin seyirciye en yakın ucunda, elinde bir kılıç ve bez parçası, kılıcı siliyor oyun gereği. Kılıç muhtemelen gerçekten metal bir aksesuar, değilse bile ışığı yansıtma kabiliyeti çok iyiydi. Gözüne far tutulmuş kedi gibi kalıyor ön sıradaki izleyici. Bu tabi en fenasıydı. Hamlet’in açık renk kıyafeti de ışığı çok güzel yansıtıyor, hareket ettikçe disko topu gibi parıl parıl parlıyor adam.

(Solda) İşte o Hamlet ve Ophelia

Gözüme giren ışıktan, rahatsız koltuktan, boynumu ve başımı sürekli görüş hizamın üstünde tutmaktan oyundan keyif alamadım, bitse de gitsem moduna girdim çoktan. Kaçarcasına terk ettim salonu desem yalan olmaz, ki benden önce kaçıp giden, salonun girişini kapatan perdenin bile açılmasını beklemeden salonu terk eden bir başka izleyici daha vardı (belki o da benim gibi çok rahatsız olmuştur).

Sahnenin kendisiyle ilgili bir kötü, iki iyi yorumum var, önce kötüden başlayayım. Provayı yetiştirememiş gibi, zeminde 2 farklı yerde fosforlu bant vardı. Oyunun başlarında “daha önceki oyunlardan falan kalmıştır, ya da bir kere yapıştırmışlardır ama sonra çıkartamamışlardır muhtemelen” deyip fazla takılmadım; ama işin aslı öyle değilmiş. Oyuncular o bantların üzerinde konumlanıyor oyun boyunca. Kendileri için işaret koymuşlar resmen. Baylar bayanlar, prova değil bu. Oyunu oynuyorsunuz. Ayıp.

O bantlar karanlık salonda cayır cayır parlıyor. Hamlet parlıyor. Ophelia’nın kılıcı parlıyor. Gerçekten çok sinir bozucu ve dikkat dağıtıcı bu detaylar. Yazıyorum ki, farkına varsınlar. Umarım bilinçsizce o bantları orada unutmuşlardır, umarım kıyafetlerin ve dekorların bu kadar fazla ışık yansıttığını fark etmemişlerdir de bundan sonraki temsillerinde ışığı biraz “kısarlar”.

Sahneyle ilgili hoşuma giden şeylerin ilki çok büyük olması. At bile koşturulur o sahnede, o kadar büyük. Ne isterseniz o dekor kurulur. İkincisi ise, Allahım o nasıl ay o nasıl buluttur öyle!

Sevgili dostlar, bir bulut boyamışlar, dolunay yapmışlar ki harika. Bir ara oyuncuları izlemeyi bırakıp sırf bulutları ve dolunayı izledim. Işıklar açıkken sıradan birer bulut ve ay, ışıklar kapatılınca 3 boyutlu oluyor. Sanki bir tabaka önüne daha küçük tabakalardan katmanlar ekleyerek yapmışlar gibi. Şöyle düşünün, topografik haritanın 3 boyutlu hali gibi diyebilirim. Gerçekten çok hoşuma gitti hem bulutlar hem dolunay. Renkleri de çok hoş olmuş, kim tasarladıysa ellerine sağlık.

Oyunculuk açısından eleştirebileceğim pek bir şey yok aslında Derya Günaydın dışında. Kendisinin Nazım Hikmet Kütür Merkezi’ndeki Furuğ Ferruhzad oyununu da izlemiştim, onu da pek beğenmemiştim açıkçası. NHKM salonuyla ilgili eleştirilerimi bir kenara bırakıyorum, tek perde 75 dakika çok büyük bir iş gerçekten. Fakat ben o performansını da beğenmemiştim. Buradaki performansını da beğenmedim. İki oyun birbirinden çok farklı olmasına rağmen, ara ara Gertrude yerine Furuğ Ferruhzad’ın Hamlet’le oynadığını falan düşünürken buldum kendimi (çünkü vurguları ve ses tonu çok benzer... ve garip). Bana Furuğ rolünden çıkamadan Gertrude oynuyor gibi geldi oyun boyunca, bu da ekstra bir eksi puandı gözümde.