Menü Kapat

İyi Toplum Yoktur

Mart ayında okuduğum kitap “Nihan Kaya-İyi Toplum Yoktur”du.
Bu kitapta biz fark etmeden nasıl topluma uygun duruma getirildiğimiz ve bu durumun da bireyin gerçekten var olabilmesini nasıl engellediği anlatılıyor.

Yazar, sünnet düğünlerinin,kına nikah gibi törenlerin bize anlatılan ve bildiğimizin dışında farklı amaçlara dayandığını,aslında her birinin kurban etme töreni olduğunu savunuyor,bildiğimiz her şeyi sorgulatıyor.
Yazar, dini olduğuna inandırıldığımız birçok yaygın söylemin aslında din düşüncesi kullanarak bireyi baskı altında tutmaya yönelik kişisel ve toplumsal çıkarlara dayandığını anlatıyor.
Bu kitabı okurken yazarla aynı düşüncelerde kesiştiğimi fark ettim.Bazı kalıpları toplum bize öyle dayattığı için ve farklısını görmediğiniz için yıkamıyoruz.

Yeni yeni bakış açıları kazanmamı sağladı. Kitapta kadının toplumda nasıl baskılara maruz kaldığından , ev işlerinin kadına yalnızca onun göreviymiş gibi davranılmasının üzücü yanından güzel bir dille bahsediyor.
Kitap içerisinde konuyla ilgili anlatılan yaşanmış olaylar da ayrıca dikkatimi çekti.
Konunun günlük hayatımızda nasıl yerlerde karşımıza çıktığı ve insanların onlara verdiği tepkiler beni konu üzerinde düşündürdü.

Bu kitap sayesinde daha çok kaynaktan bu konuları araştıracağım. Bana çok şey kattığını düşünüyorum.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Diğer İlgili Yazılar

Bir cevap yazın