Menü Kapat

Atatürk’ün Milli Mücadele Dönemi Opera Sahnesinde

Türkiye’de ilk kez ‘Atatürk’ opera sahnesine taşınacak. Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmasının 100. yılı nedeniyle hazırladığı ‘Yeniden Doğuş’ operasının hazırlıkları Samsun’da Atatürk Kültür Merkezi’nde devam ediyor.

‘Yeniden Doğuş’ operasının dünya prömiyeri 16 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde yapılacak. Bu tarihin seçilmesinin nedeni ise Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a Bandırma Vapuruyla yola çıkmasının 100. yıl dönümü olması. Oyun daha sonra 20 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’da izleyici karşısına çıkacak.

Opera 2 perdeden oluşuyor ve 1912-1922 yılları ile Milli Mücadele dönemini anlatıyor. Opera Türk halkının 1912-1913 Balkan Savaşı sonrası Rumeli’den İstanbul’a göçmek zorunda bırakılmasıyla başlıyor. Sonrasında Çanakkale Savaşlarıyla devam ediyor. İstanbul’un işgali ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerini, Büyük Taarruzu, Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyet’in kazanılması sürecini aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla anlatıyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan’ın yazıp sanat yönetmenliğini yaptığı ‘Yeniden Doğuş’ operasının librettosu ve bestesi Tevfik Akbaşlı’ya ait. Rejisör koltuğunda Şahan Gürkan bulunuyor. Operada Atatürk’ü Ali Murat Erengül canlandıracak. Toplamda 130 kişilik ekip ile gerçekleşecek ‘Yeniden Doğuş’ operasında Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım rolünde Hatice Zeliha Kökcek, Fikriye Hanım rolünde Eda Bingöl Gürkan, Atatürk’ün kardeşi Makbule Hanım rolünde Sezgi Elhüseyni, İsmet İnönü rolünde Gürkan Sezgin, Rauf Orbay rolünde Murat Göçken, Refet Bele rolünde Cüneyt Erdoğan, Kazım Karabekir rolünde ise Hasan Çelik olacak.

Bir cevap yazın